Aktuelt

Selvbygget drømmevilla opført i én arbejdsgang

Mindre end en måned tog det at bygge råhuset til familien Nielsens 250 m2 funkis-villa i Ry. Årsagen var Xellas YTONG Energy+ byggeblokke, som samler indervæg, isolering og facade i et enkelt element. Blokkene har givet det færdige hus et fugtfrit indeklima, ligesom konstruktionen bidrager væsentligt til at sikre et lavt energiforbrug.

For Lasse Nielsen fra Ry i Midtjylland er der ikke tvivl om, at det har været en rigtig god investering selv at smøge ærmerne op og kaste sig ud i husbyggeriet. Han valgte ligesom et stigende antal danskere med drømme om egen bolig at blive selvbygger i 2013, da familien dermed kunne få den 250 m2 funkis-villa, som de altid havde drømt om.

Og med hele råhuset opført i Xellas YTONG Energy+-blokke gik byggeprocessen ikke blot væsentligt hurtigere, end hvis han havde valgt en traditionel løsning med skalmur, træværk, isolering og gips. Familien kunne også efterfølgende flytte ind i et helt nyt hus med fugtfrit indeklima og lavt energiforbrug.

Enkel og hurtig byggeproces
- Mange viger nok tilbage fra at tage springet som selvbygger, fordi de frygter, at det er meget kompliceret og besværligt. Men har du bare nogenlunde forstand på lod og vater og kender en dygtig håndværker, som kan hjælpe dig, så er det ret ligetil at bygge med YTONG Energy+, fortæller Lasse Nielsen, der til daglig arbejder som politibetjent.

YTONG Energy+ består af samme materiale fra inderst til yderst, og byggeblokken giver dermed både indervæg, isolering og facade samlet i et enkelt element. Det gør det let at bygge med blokkene, for de stables simpelthen oven på hinanden ligesom legoklodser, så hele råhuset kan opføres i én enkelt arbejdsgang.

- Du skal holde tungen lige i munden, så blokkene kommer til at ligge rigtigt, men ellers er det ret ukompliceret. Vi var fire mand om at opføre hele råhuset, og det tog kun omkring tre uger, forklarer Lasse Nielsen og fortsætter:

- Jeg havde hørt om YTONG Energy+ fra én af mine venner, som er ingeniør og talte meget begejstret om, hvordan byggeblokken ikke kun forenklede byggeprocessen markant. Han påpegede samtidig, at den bidrog til et væsentligt lavere energiforbrug og bedre indeklima i det færdige hus. Vi besluttede os derfor for at kaste os ud i det og kontaktede Xella, som hjalp os hele vejen med rådgivning og vejledning.

Fugtfrit indeklima og lavt energiforbrug
Ud over at være nem at arbejde med betyder udformningen af YTONG Energy+ i kapillaraktivt, diffusionsåbent og uorganisk materiale, at blokkene af sig selv aktivt regulerer fugten i det færdige hus. Det gør, at familien Nielsen kan nyde godt af et fugtfrit indeklima hele året.

Derudover bidrager blokkenes højisolerende egenskaber, sammen med den indbyggede gulvvarme og husets store vinduespartier, til et lavt energiforbrug.

- Vi har fået et rigtigt drømmehus, som er fantastisk dejligt at opholde sig i, for selv i vintermånederne er luften inden døre tør, ligesom vi ikke døjer med fugt i vinduerne. Samtidig er udgifterne til opvarmning blevet væsentligt lavere end der, hvor vi boede før, så alt i alt har det været den helt rigtige beslutning at kaste sig ud i at bygge selv, slutter Lasse Nielsen, som opførte familiens drømmebolig sammen med sin far, bror og et par venner i løbet af ca. seks måneder.